Husk båndtvang fra 1. april
Vi minner om at fra og med 1. april er det båndtvang i hele landet. Når det er båndtvang, skal alle hunder holdes i bånd eller være forsvarlig inngjerdet uavhengig hvor lydig hunden er.
Båndtvang innføres på våren og i sommermånedene for at hunder ikke skal jage eller skade storfe, sau, geit, fjærfe, rein, hest eller vilt inkludert viltets egg, reir og bo.
På våren får ville dyr og fuglerunger som de gjemmer ute i naturen i små i reder, grøfter, gress og lyng.
Loven har til formål å bidra til å fremme et hundehold som varetar hensyn til sikkerhet, trygghet, alminnelig ro og orden. Den gir regler for hvordan hundeholdet skal utøves av den enkelte for å vareta slike hensyn. Videre gir loven regler for hvordan enkeltpersoner og det offentlige kan forholde seg til hundehold som ikke gir tilstrekkelig sikkerhet, trygghet, alminnelig ro og orden.
Bildet er KI-generert
Forfatter: Alette Eldøy
Sist endret: 04.04.2025